Wakacje 2017 :Najlepsze książki na wakacje

0
420
książka na wakacje
książka na wakacje
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Z badań portalu Web Sondaże wynika, że nawet osoby które czytają jedną książkę rocznie , tą jedyną czytają właśnie w wakacje. Do konkursu zgłoszono 38 książek, lecz tylko 10 z nich spełniało nasze wymagania, by książka była wakacyjna a nie jakjest to w innych tego rodzaju konkursach że została wydana latem. Książka wakacyjna powinna nas wprowadzać w dobry nastrój , również poradnikiktóre się pojawiły na naszej liście, są napisane swobodnie i na pewno wiedza w nich zawarta przyda się również po wakacjach, gdy będziecie się zastanawiali na metodach zarobkowania lub pozyskiwania środków na działalność gospodarczą. Naprawdę warto połączyć odpoczynek aktywny z dobrą lekturą.

NORA ROBERTS – Arystokraci

„Arystokraci” to druga książka, w której Nora Roberts opisuje dalsze losy członków książęcej rodziny de Cordina… Podobnie jak w „Dziedzictwie” na całość składają się dwa dłuższe opowiadania: „Beztroski książę” i „Błękitna krew”.

Tym razem na pierwszy plan wysuwa się najmłodszy braci Gabrielli – książę Bennet de Cordina. To jemu poświęcona jest pierwsza historia. Benneta znamy z poprzednich części jako beztroskiego lekkoducha i pożeracza damskich serc. Jednak jego zachowanie ulega zmianie, gdy do pałacu przyjeżdża pewna niepozorna Angielka Hannah, która ma być osobistą dworką księżnej Eve. Początkowo chłodna i opanowana Hannah nie robi wrażenia na Bennecie, ale po jakimś czasie zaczyna go intrygować ta tajemnicza osoba. Okazuje się bowiem, że Hannah bardzo stara się wyglądać nieciekawie, jednak ani niedopasowany strój ani dodająca powagi fryzura nie są w stanie ukryć tego, że jest piękną kobietą. Do tego Hannah wydaje się być zupełnie obojętna na urok Benneta, co jest nowością dla rodzinnego playboya. Wkrótce okazuje się, że Hannah nie do końca jest tym, za kogo się podaje i … działa na dwa fronty. Oprócz rozterek sercowych Benneta mamy jeszcze wątek sensacyjny, w który wplątana jest właśnie Hannah. Nad rodziną de Cordina znów wisi groźba ataku ze strony żądnego zemsty Deboque’a, który po kilku latach wyszedł na wolność…

Druga historia opowiada o przygodach najstarszej córki Gabrielli – Camilli de Cordina. Młoda księżniczka zmęczona swoimi obowiązkami i otaczającymi ją z każdej strony paparazzi postanawia uciec na kilka tygodni, aby odpocząć od tego wszystkiego i odnaleźć spokojne i ustronne schronienie. Podróżując samochodem, ulega drobnemu wypadkowi i nie jest w stanie jechać dalej. Jej samochód musi zostać odholowany i oddany do warsztatu, ona natomiast jest zmuszona przeczekać ten czas w chacie jej wybawcy – mrukliwego i gburowatego archeologa Delayne’a Caine’a. Jak łatwo się domyślić początkowo niechęć ustępuje wzajemnej fascynacji i … dalej już wiadomo co będzie, choć Autorka zaserwuje nam po drodze kilka niespodzianek.

„Arystokratów” jako całość czyta się całkiem dobrze. Mnie bardziej przypadła do gustu druga opowieść. Pierwsza wydawała mi się dość mocno przewidywalna i raczej wtórna. Trochę za bardzo przypomina „Księżniczkę i tajnego agenta”, z tym że teraz role są odwrócone. Historia Camilli jest zdecydowanie bardziej wciągająca i ciekawa. Czyta się ją wręcz błyskawicznie! Przeniesienie akcji do Ameryki jest dobrym posunięciem, przez to nie mamy wrażenia, że wszystkie historie są o tym samym. W moim osobistym rankingu to właśnie opowiadania o Gabrielli i jej córce są najlepsze z całego cyklu.

„Arystokratom” wystawiam ocenę o 1 gwiazdkę wyższą niż „Dziedzictwu” właśnie za to drugie opowiadanie.

książki na wakacje
książki na wakacje

KRYSTYNA ŚMIGIELSKA – Kochanek Pani Grawerskiej

Najnowsza powieść autorstwa pani Krystyny Śmigielskiej jest moim świeżym odkryciem twórczości tej autorki.

„Kochanek Pani Grawerskiej” jest historią wielowątkową, odsłaniającą przed czytelnikiem zawiłe meandry ludzkiej psychiki, charakteru oraz wynikających z owej zawiłości zachowań.
Piękna, trzydziestoletnia Marta jest drugą żoną pnącego się po szczeblach politycznej kariery, starszego od niej biznesmena Marka Grawerskiego. Niestety mężczyzna traktuje ją tylko i wyłącznie jako gustowny i niezwykle przydatny dodatek do swojego wizerunku; w domowym zaciszu natomiast wyładowuje na żonie w sposób zarówno fizyczny jak też psychiczny wszystkie swoje frustracje i niepowodzenia…

Spragniona prawdziwego uczucia, a początkowo chociażby odrobiny uwagi i czułości nasza bohaterka nawiązuje niewinny flirt z przypadkowo poznanym w kawiarni Piotrem Michalskim, po kilku spotkaniach postanawiają oni spędzić wspólnie, oczywiście w tajemnicy przed Grawerskim, weekend w Karpaczu… Niestety nigdy nie docierają na miejsce…Marta budzi się w ciemnym, obcym i z całą pewnością zamkniętym na przysłowiowe cztery spusty pomieszczeniu. Nie ma pojęcia gdzie się znajduje, a jakby tego było mało zdaje sobie sprawę, iż jest stale obserwowana przy pomocy zamontowanych w tym nieznanym otoczeniu kamer…

Tak oto rozpoczyna się historia nie mająca w sobie nic banalnego ani oczywistego. Jest to opowieść o ludziach posiadających wiele twarzy zależnie od potrzeb i okoliczności. Autorka ukazała w niej również jak mocno żądza na coraz szerszą skalę zakrojonej władzy, bogactwa i społecznego prestiżu oraz przemożne pragnienie sterowania innymi ludźmi mogą stępić w człowieku poczucie człowieczeństwa. Życie w luksusie stwarza natomiast jedynie pozór szczęścia, pod którą to fasadą kryją się często skrajna samotność i poniżenie

Jednakże nie sposób odmówić niniejszej opowieści wielu jaśniejszych stron, gdyż jest to również historia o miłości, która rodzi się w ekstremalnych wręcz okolicznościach i przyjaźni, których każdy z nas mniej lub bardziej świadomie poszukuje.

Wielkie gratulacje dla autorki, która w swojej książce stworzyła niezwykle misterną intrygę kryminalną trzymającą w napięciu do ostatniej chwili.

Jeśli więc macie ochotę zapoznać się z tą nietuzinkową powieścią oraz opisanymi w niej losami Marty, Marka i pozostałych jej bohaterów zapraszam Was serdecznie do lektury i gwarantuję, że nie będziecie się nudzić, a odmalowana przez panią Krystynę historia z całą pewnością wiele razy Was zaskoczy.

książki na wakacje

MICHAEL DONALDSON – Negocjacje dla bystrzaków

Ty – urodzony negocjator

Negocjowanie masz we krwi. Robisz to przecież niemal codziennie – dyskutując z rodziną, kolegami w pracy, nakłaniając sprzedawcę do udzielenia Ci rabatu, a pracodawcę do podwyżki. Może Twoje techniki nie są jeszcze doskonałe, ale to wkrótce się zmieni. Wystarczy fachowy kurs negocjowania przeprowadzony przez specjalistę światowej sławy, a osiągniesz biegłość, której potrzebujesz. Dlatego właśnie powstała książka Negocjacje dla bystrzaków. Solidna porcja wiedzy, podana w przyjazny sposób – by zdobyte wiadomości skutecznie utrwaliły się w Twojej pamięci.

Bez względu na to, jaki jest Twój zawód, status społeczny czy stan cywilny, umiejętność zwyciężania w dyskusji i forsowania swoich racji jest Ci potrzebna ZAWSZE i WSZĘDZIE. Naucz się, jak prowadzić rozmowy z pozycji siły. Przywdziewaj osobowość genialnego stratega, sprytnego detektywa, spektakularnego retora i pierwszorzędnego dyplomaty za każdym razem, kiedy zauważysz taką potrzebę. Posiądź umiejętności, które uczynią z Ciebie pewnego siebie, twardego i zwycięskiego negocjatora.

Przygotuj się do negocjacji i WYPRZEDZAJ przeciwnika o krok.
Słuchaj z zainteresowaniem i zadawaj WŁAŚCIWE pytania.
Obserwuj mowę ciała i nie daj się ZWIEŚĆ sprzecznym sygnałom.
Poznaj PSYCHOLOGIĘ zachowań zarówno wrogów, jak i przyjaciół.
Opracuj strategie skutecznych rozmów z PŁCIĄ PRZECIWNĄ.
Ponadto znajdziesz tu dwa dekalogi: 10 cech najlepszych negocjatorów i 10 ważnych życiowych negocjacji

książki na wakacje

MICHAEL GRANT – Znikneli

W TEN SPOSÓB KOŃCZY SIĘ ŚWIAT

W mgnieniu oka wszyscy znikają… Zostają najmłodsi.

Nastolatki. Uczniowie. Niemowlęta. Nie ma nikogo poza nimi. Nagle milkną telefony. Przestaje działać Internet. Nie ma telewizji. Nikt nie wie, co się stało. Pomoc nie nadchodzi. Nastolatki nieoczekiwanie zaczynają się zmieniać. Zyskują nowe zdolności – niewyobrażalne, groźne, śmiercionośne moce – które z dnia na dzień stają się silniejsze. Których nie sposób kontrolować.

Witaj w nowym, przerażającym świecie, gdzie do głosu dochodzą najgorsze instynkty, gdzie nie ma miejsca dla słabych, a najtrudniejszym zadaniem jest pozostanie sobą…

Czas ucieka.
W dniu swoich piętnastych urodzin znikniesz…

Pierwsza część sześciotomowego cyklu dla młodzieży, inteligentny, trzymający w napięciu thriller rekomendowany przez króla powieści grozy, Stephena Kinga. W niewielkim amerykańskim miasteczku, Perdido Beach, w jednej chwili znikają wszyscy, którzy ukończyli piętnaście lat – nauczyciele, rodzice, sprzedawcy, kierowcy znajdujących się w ruchu samochodów. Wszyscy. Świat bez dorosłych nie jest tak zabawny, jak mogłoby się wydawać – w rozciągającej się wokół miasta strefie zaczyna rządzić prawo pięści. Bez policjantów, opiekunów, lekarzy ci, którzy niedawno byli jeszcze dziećmi, wprowadzają własne porządki. Jednak władza deprawuje, zwłaszcza gdy sięgają po nią nieodpowiednie osoby, takie jak charyzmatyczny i pozbawiony zahamowań Caine. Główny bohater, Sam, stara się wyjaśnić zagadkę i nie dopuścić, by w miasteczku szerzyła się przemoc. Ma jednak niewiele czasu na znalezienie odpowiedzi na dręczące wszystkich pytania. Niedługo skończy piętnaście lat. A wtedy zniknie.

książka na wakacje
książka na wakacje

PIOTR PIEŃKOSZ – Jak zarobić w wakacje

Autor znany już z takich publikacji jak Jak zarobić pieniądze, Pieniądze na start i rozwój firmy , tym razem dzięki Wydawnictwu Dziennik Gazeta Prawna, stworzył niezwykle cenną pozycję Jak zarobić w wakacje – 50 sprawdzonych pomysłów, autor jak zwykle rozpoczyna ją od przeanalizowania jaka pracaby Nas satysfakcjonowała i w jakiej formie prawnej najlepiej ją prowadzić. Jest oczywiste że dla osób chcących wakacje spędzić na plaży, praca przy katalogowaniu stron lub w charakterze pozycjonera będzie koszmarem, natomiast praca jako ratownik lub animator ewentualnie opiekun wycieczki, może być zajęciem gorzej płatnym ale łatwiej będzie nam połączyć pracę z wypoczynkiem.

ksiązka na wakacje
ksiązka na wakacje

Rodderick Gordon & Brian Williams – Tunele

Czternastoletni Will Burrows razem ze swym ojcem ma wspólną pasję – archeologię. Wspólnie drążą tunele, odkrywając wiele zapomnianych dawno miejsc, jak choćby opuszczona stacja metra. Prócz Willa i jego ojca – dr Rogera Burrowsa do rodziny należą uzależniona od telewizji Celia, matka Willa i wykonująca jej obowiązki siostra chłopaka – dwunastoletnia Rebeka. Burrowsowie wydają się na pozór spokojną i szczęśliwą rodziną, jednak w rzeczywistości wszyscy jej członkowie do siebie nie pasują. Will nie jest lubiany w szkole, głównie z powodu, iż jest albinosem oraz, że interesuje się archeologią. Zaprzyjaźnia się jednak z Chesterem Rawlsem, który zaraża się od niego pasją drążenia tuneli. W tym czasie Doktor Burrows, który jest kustoszem lokalnego muzeum zaczyna się się interesować życiem sir Gabriela Martineau, który miał podobno zbudować pod ich miastem Highfield sieć tuneli. Archeolog wpada na trop owych tuneli, odnajdując m.in. tajemniczy otwór, sięgający głęboko pod ziemię, a znajdujący się za kominkiem w jednym z domów, dziwną szklaną kulę z jakąś substancją w środku, która świeci zależnie od stopni ciemności. Największą zagadką są jednak tajemniczy ludzie, którzy kręcą się w Highfield. Pewnego wieczoru Doktor znika w niewyjaśnionych okolicznościach po kłótni z żoną.

Will postanawia odnaleźć ojca i angażuje w to Chestera, razem z nim zaś poznają historię ojca dzięki jego dziennikom, które jednak kończą się trzy dni przed zniknięciem. Wkrótce wpadają na trop owym dziwnych mężczyzn, napotykanych przez Doktora. Po jakimś czasie przyjaciele odnajdują wykopany przez jego ojca i ponownie zasypany przez nieznaną osobę (w rzeczywistości byli to owi dziwni mężczyźni) tunel ukryty za szafą w piwnicy. Drążą go ponownie, docierając tym samym do jakiejś podziemnego szybu, w którym kursuje winda. Zjechawszy nią na sam dół Will i Chester docierają do tajemniczego przejścia, otworzywszy zaś je znajdują się na ulicy, wokół której stoją setki domów, wszystko to zaś znajduje się w gigantycznej jaskini, której stropu i przeciwnych ścian nie widać. Ogromnie zdziwieni tym odkryciem zmierzają po ulicach, gdy nagle zostają pochwyceni przez jakiegoś mężczyznę – policjanta Kolonii, który chwyta ich i wtrąca do aresztu.

Will i Chester dowiadują się, że znajdują się w Kolonii – podziemnym mieście założonym w XVIII w. przez sir Gabriela Martineau. W tymże ukrytym świecie rządzą okrutni Styksowie, siejąc terror, nakłaniając Kolonistów do nienawiści do Górnoziemców (ludzi z powierzchni Ziemi) i obiecując im przejęcie Górnoziemia. Styksowie zabierają kolejno przyjaciół na przesłuchania, podczas których używają straszliwej aparatura – ciemnego światła. Dzięki specjalnym falom niszczy ona połączenia w mózgu, zmuszając przesłuchiwanego do mówienia prawdy, w przypadku gdyby zaś się opierał wypala komórki nerwowe, odpowiedzialne za pracę mózgu.

Will i Chester docierają do Kolonii, gdzie zostają zatrzymani przez policję. Tam poznają Styksów (wyższą władzę w Podziemnym świecie) i ich metodę przesłuchań zwaną Ciemnym Światłem. Po przesłuchaniach Chester zostaje w więzieniu, Willa zaś uwalniają jako członka rodziny pana Jerome’a. Poznaje także swojego wuja Tama i brata Cala oraz babcię Macaulay. Twierdzą oni, że jego matka Sara, gdy Will miał kilka miesięcy, musiała uciekać do Górnoziemia razem ze swymi synami. Udało jej się jednak tylko uciec z Willem, którego zostawiła w domu dziecka i którego adoptowali później państwo Burrowsowie. Will zamieszkuje z nimi. Chce jednak uwolnić Chestera i wyruszyć z nim na poszukiwania ojca – doktora Burrowsa.

W tym czasie Wuj Tam pomaga mu w przygotowaniu planu całej akcji wydostania Chestera z więzienia. Plan udaje się, jednak w pewnej chwili wszystko się komplikuje. Gdy Will z Chesterem wydostają się spotykają Cala, który chce uciec razem z nimi. Spotykają w tej samej chwili Styksów i towarzyszącą im dziewczynę, którą okazuje się… Rebeka, siostra Willa z Górnoziemia. Chłopcy dowiadują się, że Rebeka była szpiegiem mającymi obserwować Willa, jako osobę urodzoną w Podziemiu. Cal i Will uciekają, lecz Chester zostaje pochwycony przez Styksów. Bracia przedostają się na powierzchnię, gdzie spędzają tam parę dni, następnie zaś wracają ponownie do Kolonii, by uwolnić Chestera. W tym czasie Will zaakceptował swojego brata i oswoił się z myślą o nowej rodzinie, lecz ciągle chciał uwolnić ojca – Doktora Burrowsa. Wracają do podziemnego świata, jednakże w opuszczonym Wiecznym Mieście, przez które muszą przejść dopadają ich Styksowie; chłopcy uciekają im, następnie zaś zostają odnalezieni przez wuja Tama i jego przyjaciela Imago. Podczas ucieczki z miasta ruin Tam, Imago, Will i Call ponownie napotykają Styksów. Wuj Tam poświęca się i rusza sam jeden na oddział, umożliwiając reszcie ucieczkę, po czym ginie w heroicznym boju, wcześniej zabijając wysoko postawionego Styksa i biologicznego ojca Rebeki, nazywanego Moskitem. Imago, Cal i Will tymczasem ruszają do kryjówki w Wiecznym Mieście, gdzie znajduje się przejście do tunelu, którym jeżdżą pociągi z wygnańcami do Głębi. W kryjówce Imago informuje braci, że za jakiś czas tunelem przejeżdżać będzie pociąg Chestera, który został skazany na banicję. Will i Call skaczą w odpowiednim momencie i lądują bezpiecznie w wagonach towarowych pociągu, który mknie prosto do Głębi.

„Tunele” kończą się epilogiem, który opisuje losy Imago. Mężczyzna po wydarzeniach w Wiecznym Mieście udał się na powierzchnię, gdzie żył w ukryciu przed Styksami. Jakiś czas po opuszczeniu podziemnego świata został jednak odnaleziony przez Rebekę, która do jego obiadu w restauracji dodała trucizny, która uśmierciła mężczyznę.

Lista bohaterów[edytuj]
Will Burrows – naprawdę nazywał się Seth Jerome. Razem ze swoim przyjacielem Chesterem ruszyli w pogoń za przyszywanym ojcem Willa do kolonii.

Caleb Jerome – Brat Willa, przed jego przybyciem mieszkał w kolonii z ojcem. Razem z Willem i Chesterem ( nie przepadają za sobą )ucieka przed Styksami. Ma kota łowcę o imieniu Bartleby.

Chester – przyjaciel Willa, razem z nim ruszył do Kolonii i jeszcze głębiej.

Sara Jerome – prawdziwa matka Willa. Jako pierwsza uciekła Styksom na powierzchnię i nie dała się im złapać przez 11 lat. Ukrywała się tam długo żyjąc z ciągłym strachem. Musiała porzucić Willa, a zaadoptowali go państwo Burrows. Potem trochę z własnej woli, a złapana przez Rebekę, została ściągnięta do Kolonii.

Doktor Burrows – lubi kopać tunele. Jest przyszywanym ojcem Willa i Rebeki. Także był w kolonii, lecz potem dostał się jeszcze głębiej.

Rebeka/i – przyszywana siostra Willa (siostry – Rebeka ma siostrę bliźniaczkę), a tak naprawdę jest Styksem. Wyeliminowała Imago, a także ściągnęła Sarę do Głębi. Kłamliwa i chytra, nienawidzi brata i Górnoziemców.

Drake – pojawia się w drugiej części Tuneli (Tunele Głębiej). Renegat, który pomaga Willowi i jego przyjaciołom wraz z towarzyszką – Elliott.

Eliott – towarzyszka Drake’a, przyjaciółka Chestera i Willa. Była nastolatką świetnie znającą się na ładunkach wybuchowych.

Eddie – niegdyś członek Brygady Styksów, teraz przyjaciel Drake’a. Pojawia się, gdy Drake się poddaje i łamie. Jego prawdopodobna zdrada zostaje mu wybaczona.

KSIAZKA NA WAKACJE
KSIAZKA NA WAKACJE

Marta Staniszewska – I obiecuje Ci Miłość

Wincent stawiał wartość danego słowa ponad własne życie i szczęście, jednak los zmusił go do zweryfikowania priorytetów. Nauczył go ponadto, aby dwa razy przemyślał, komu i jaką obietnicę składa, bo może okazać się, że wszystkich nie będzie w stanie dotrzymać… Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi szczęście jedynej dziewczyny na świecie, na której mu naprawdę zależało.
Czy Bella kiedykolwiek zaufa Wincentowi ponownie, po tym jak porzucił ją bez słowa wyjaśnień? Czy przeznaczenie da im szansę naprawić błędy przeszłości? I co na to mąż Belli…
Delikatna, kobieca, erotyczna powieść o poszukiwaniu miłości i niespełnionych obietnicach.

KSIĄŻKI NAWAKACJE
KSIĄŻKI NAWAKACJE

Bożena Anna Krawczyk – Pierwsza Randka

Nie wiesz jak wywrzeć pozytywne wrażenie na dziewczynie na pierwszej randce i nie tylko? Masz kłopoty w relacjach z kobietami? Nie wiesz jak zatrzymać przy sobie ukochaną? Możesz sięgnąć do tego poradnika pisanego w lużnej formie, z lekkim humorem. Znajdziesz w nim wiele informacji które wzbogacą Twoje życie.

Mijając na ulicy pary trzymające się za ręce, śmiejące się ,tulące się do siebie,tęskniła
za tym uczuciem.Co raz bardziej było jej brak bliskości mężczyzny.Podczas pewnego
przyjęcia urodzinowego u koleżanki poznała chłopaka,który wyglądał dokładnie tak
jak sobie wymyśliła. Serduszko jej lekko zabiło.Po zakończeniu przyjęcia,
zaproponował jej że ją odprowadzi do domu.Była to chwila,gdy mogła go trochę
bliżej poznać. Rozmawiało im się super,ale było coś co ją odrzucało

książki na wakacje
książki na wakacje

Nina Majewska Brown – Wakacje

Wciągająca, słodko-gorzka opowieść o tym, co w życiu ważne i najważniejsze.

Wakacje to historia rodzinnego wypadu do Hiszpanii, przesycona aromatami paelli i bąbelkami cavy.

Gorący klimat, piękna Barcelona i czteroosobowa rodzina. Wyjazd to z jednej strony próba wzmocnienia więzi małżeńskich, a z drugiej wymarzone wakacje życia. Nawet nieprzewidziany przyjazd teściów nie zakłóca wakacyjnej przygody.

Pierwsza część książki w humorystyczny sposób opowiada o tym wszystkim, co może wydarzyć się na wakacjach. Dramatyczny zwrot akcji sprawia jednak, że bohaterka musi na nowo uporządkować i przewartościować swoje życie, uporać się z tajemnicami i skrywanymi dotąd faktami.

ksiazka na wakacje
ksiazka na wakacje

Monika Szwaja – Dziewice do boju

Ostatnio zyskał sobie ogromną popularność na świecie, a więc i u nas, pogląd, że należy za wszelką cenę dążyć do zrealizowania SIEBIE, cokolwiek to miałoby oznaczać. Zbytnie zaufanie modzie w tym zakresie może nas jednak wyprowadzić na manowce. Realizując SIEBIE, zapominamy, że nie sami jesteśmy na świecie, a nawet (o zgrozo), być może nie jesteśmy na nim najważniejsi. Monika Szwaja w swoich książkach proponuje nieco inne podejście do rzeczywistości. Jej bohaterki, nie zapominając o podstawowej dawce zdrowego egoizmu, są zwrócone na zewnątrz. „Mało Używane Dziewice”, które założyły Klubz zamiarem czynienia rzeczy pożytecznych to kobiety inteligentne, sympatyczne i – choć po przejściach – wciąż pozytywnie nastawione do życia. Dostrzegają w ten sposób nie tylko innych ludzi, ale i świat dookoła. A ten bywa fascynujący…

książki na wakacje

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here